Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozice stevard/stevardka

24. 1. 2013
Jaké jsou požadavky pro uchazeče?
 • Komunikativní, usměvavá, přátelská a vstřícná osobnost
 • Velmi dobrá psychická způsobilost a fyzická zdatnost (mimo jiné i schopnost uplavat alespoň 100 m)
 • Příjemný estetický vzhled, vysoký standard osobní úpravy, perfektní společenské vystupování
 • Výtečný zdravotní stav
 • Věk - minimálně 19 let
 • Vzdělání - minimální úplné středoškolské ukončené maturitou
 • Výborná znalost českého jazyka
 • Výborná znalost angličtiny a dobrá znalost dalšího jazyka (němčina, francouzština, španělština, ruština, italština, arabština)
 • Platný cestovní pas
 • Výkon funkce náleží mezi tzv. citlivé činnosti v oblasti civilního letectví. Předpokladem pro výkon této funkce je doklad o bezpečnostní způsobilosti.
Specifické požadavky:
 • Výška
  ženy: 160-185 cm
  muži: 160-190 cm

   
 • Váha
  pro výpočet váhy je používán index tělesné hmotnosti BMI (Body Mass Index), kdy tělesná hmotnost vyjádřená v v kilogramech se vydělí druhou mocninou tělesné výšky vyjádřené v metrech: BMI = tělesná hmotnost (kg) : výška na druhou (m).
  Za vyhovující hodnoty se považuje BMI = 19-24,9.Při zahájení výběrového řízení ověřujeme vždy totožnost, vzdělání, měření a vážení aby jsme zjistili, zda splňujete stanovené podmínky. Poté následuje ověření jazykových znalostí, které se skládá se skládá z písemné a ústní zkoušky z obou jazyků.

Jak probíhá výběrové řízení u ČSA?

Při zahájení výběrového řízení se oveřujw vždy totožnost, vzdělání, měření a vážení aby jsme zjistili, zda splňujete stanovené podmínky. Poté následuje ověření jazykových znalostí, které se skládá se skládá z písemné a ústní zkoušky z obou jazyků.
V případě, že tyto zkoušky úspěšně zvládnete , čeká vás důkladná zdravotní prohlídka v Ústavu leteckého zdravotnictví. Součástí této prohlídky jsou i psychotesty, které ověřují vhodnost uchazeče pro výkon pozice palubního průvodčího. Pokud vám zdravotní způsobilost pro létání bude uznána, budete pozváni k osobnímu pohovoru před výběrovou komisi, kde se vše definitivně rozhodne.
 

Co Vás čeká po úspěšném absolvování výběrového řízení?

Budete zařazeni do intenzivního dvouměsíčního kurzu formou denního prezenčního studia, ve kterém vás naučíme vše, co potřebujete pro toto povolání znát.
Absolvujete typové zkoušky na jednotlivé typy letadel (manipulaci s nouzovými východy a nouzovými prostředky, nácvik evakuace i pomoci cestujícím ve vodě, sklouzávání po skluzu, který je několik metrů nad zemí…).
Dalšími předměty v kurzu jsou:
 • výkon služby (péče o klienta, mezikulturální vztahy, ...),
 • zdravověda (kardiopulmonární resuscitace, praktický nácvik ošetření různých zranění),
 • anglická letecká terminologie,
 • meteorologie,
 • nauka o letadle,
 • CRM (spolupráce v rámci letové posádky),
 • kouřový a požární výcvik,
 • přepravní předpisy,
 • norma letového zatížení,
 • psychologie (zvládání davu i problematických cestujících),
 • bezpečnostní postupy,
 • nebezpečné zboží.
Výcvik se skládá jak z teoretické, tak praktické části.
Kurz je ukončen ústími i písemními zkouškami před komisí, pověřenou Úřadem civilního letectví ČR, z výkonu služby, angličtiny a zdravovědy.
Poté budete nasazeni na výcvikové lety pod dohledem zkušených instruktorů. Poslední let "pod dohledem" provedete s inspektorem, který vás přezkouší jak z teoretických, tak z praktických znalostí.
Na základě tohoto přezkoušení vám bude Úřadem civilního letectví ČR vydán průkaz způsobilosti palubního průvodčí a budete již regulérně nasazováni na lety ve standardní posádce.

Důležité info

Práce s lidmi je jednou z nejtěžších vůbec, speciálně v letadle, protože tam jsou naši cestující naprosto závislí na nás ... na našich znalostech, informacích i schopnostech a dovednostech postarat se o ně jak z hlediska bezpečnosti, tak klientské péče.
Hlavní důvod proč jsou palubní průvodčí v letadle je - bezpečnost cestujících, letadla a posádky.
Létání je nádherné ale současně velice náročné povolání. Na začátku budete nasazováni pouze na evropské lety. Typová zkouška na Airbus 310, který létá dálkové pobytové lety vám bude provedena podle potřeb firmy a seniority.
Letový turnus se obvykle skládá ze 7 pracovních dnů, po kterých následují 2 dny volna. V jednom dni můžete odletět jednu nebo dvě linky, záleží na délce letu. V měsíci máte nárok na 11 dní volna, z tohoto jedno čtyřdenní.

Letecká doprava operuje každý den v roce. Naši palubní průvodčí pracují přes týden, víkendy, svátky i prázdniny. Práce v leteckém průmyslu není práce "od sedmé do patnácté". Stává se, že z jakéhokoliv důvodu přiletíte o několik hodin anebo i dní později, oproti původnímu plánu.
Několikahodinová práce v přetlakové kabině, časté změny časových a klimatických pásem můžou být značně vyčerpávající.
Na druhé straně má toto povolání nesmírné kouzlo. Denně zažijete mnoho neopakovatelných situací, potkáte spoustu zajímavých lidí, seznámíte se s kulturou a způsobem života z pohledu, ze kterého by jste to jako běžní turisté neměli možnost poznat. Náš tým je přátelský a nesmírně různorodý. Máme mezi námi létající lékaře, právníky, učitele, ekonomy i psychology, takže nejsme jednostranně zaměřeni, což nás vzájemně nesmírně obohacuje.
Pokud se ptáte, zda jako letušky mohou pracovat i ženy s dětmi, odpovídáme ano. U ČSA je mnoho létajících maminek i s více ratolestmi.
Výběrová řízení se vyhlašují nepravidelně, dle potřeb Společnosti.
Kritéria jsou platná pro leteckou společnost ČSA a.s. avšak v jiných českých společnostech jsou velmi podobná.
 

Letuška
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What you penury to remember back ear-splitting blood oppression

(AFuesoumnsoync, 28. 7. 2018 16:46)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/comment-acheter-cialis-internet/

Zajímavý článek

(anonym, 16. 3. 2013 18:49)

Zajímavý článek :)

Re: Zajímavý článek

(Ella, 5. 5. 2014 15:54)

Jo

Dotaz

(Matěj, 5. 5. 2014 15:52)

Jakou střední školu?

 

 

Kontakt

Mail list
Archiv

Kalendář
<< červen / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 36692
Měsíc: 1012
Den: 28